Výpočet obsahu obdélníku a čtverce

Krátkodobý plán

Ročník: 3.

Téma hodiny: Výpočet obsahu obdélníku a čtverce

Oddíl: 2B – Obsah. Měřítka

Jméno pedagoga: Moldabekova N.S.

Datum: 24.11.2025

Třída: 3

Počet účastníků:

Počet absencí:

Téma hodiny

Výpočet obsahu obdélníku a čtverce

Vzdělávací cíle podle vzdělávacího programu

3.3.1.3 Učit se vzorce pro výpočet obsahu obdélníku S = (a·b):2, čtverce S = a² a obdélníkového trojúhelníka S = a·b; shrnutí a aplikace těchto vzorců.

Cíl hodiny

Žáci chápou a aplikují vzorce pro výpočet obsahu obdélníku a čtverce; naučí se vypočítávat obsah prostřednictvím jednoduchých úloh.

Výchovné hodnoty

Vysvětlováním vlastností geometrických tvarů rozvíjet logické myšlení žáků. V této lekci se zaměříme na hodnoty pro školní rok 2025-2026: pracovitost a profesionální dovednost.

Učební pomůcky

GeoGebra – platforma pro vizualizaci geometrických tvarů a řešení úloh – https://www.geogebra.org/

Průběh hodiny

Začátek hodiny (10 minut), organizační fáze

Probuzení zájmu:

Žáci odpovídají na otázky a zaměřují se na cíl hodiny.

Pedagog provádí formativní hodnocení na základě aktivity žáků v hodině.

Pomůcky: počítač, projektor, prezentace.

Střed hodiny (25 minut), nová látka

Práce s textem:

Žáci zapisují své myšlenky, diskutují a aktivně se podílejí na prezentaci. Hodnocení dynamiky skupiny a kvality zpracování.

Pomůcky: šablona, internetový zdroj, učebnice.

Úkol 1

Žáci zapisují své myšlenky, diskutují a aktivně se zapojují do prezentace.

Hodnocení: FB 3 body

Pomůcky: šablona, internetový zdroj, učebnice.

Úkol 2

Žáci píší své myšlenky, diskutují a zapojují se do prezentace.

Hodnocení: FB 3 body

Pomůcky: šablona, internetový zdroj, učebnice.

Úkol 3

Žáci zapisují své myšlenky, diskutují a aktivně se podílejí na prezentaci.

Hodnocení: Samohodnocení metodou „sebe-hodnocení“ 4 body

Pomůcky: šablona, internetový zdroj, učebnice.

Konec hodiny (10 minut)

Zpětná vazba:

Žáci hodnotí své znalosti, provádějí reflexi. Zapisují, co vědí, co by se chtěli ještě naučit a co se již naučili.

Existence zpětné vazby.

Žáci dostávají domácí úkol, aby dále upevnili nabyté znalosti.

Žáci plní domácí úkol.

Spread the love